Zawodnik sekcji pływania GZSN „START” Kajetan Fikus walczy o to by mógł chodzić!

Kajetan urodził się z trudnej, powikłanej ciąży przez cięcie cesarskie. Rozwijał się dobrze, tylko był bardzo spokojny. 9 miesięcy później po wielu konsultacjach zapadła diagnoza: niedowład nóg, finalnie porażenie mózgowe czterokończynowe.

Kajetan ma za sobą setki godzin rehabilitacji, kilkunastokrotne podawanie toksyny botulinowej, operację fibrotomii. Chodzi obecnie w ortezach na nogach, podpierając się kulami.

Chłopiec jest świetnym uczniem. Ponadto zawzięcie trenuje pływanie dzięki czemu startuje corocznie w Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych.

W 2017roku  zajął I miejsce indywidualnie na dystansie 50 m stylem dowolnym i II miejsce indywidualnie na dystansie 50 m stylem grzbietowym na Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych w Tychach w terminie 12 -14 maja.

Kajetan marzy o przebywaniu wśród rówieśników, bieganiu, graniu w piłkę, samodzielnym wyjściu do szkoły. Jest typem małego wojownika.

Po wielu konsultacjach z lekarzami pozwolono mu na rekreacyjne uprawianie tenisa stołowego, który jest dla niego odskoczną od trudów dnia codziennego.

Obecnie nie jest w stanie samodzielnie pokonać drogi do szkoły, nie mówiąc o noszeniu swojego plecaka. Jest zdany na innych, co negatywnie wpływa na jego psychikę.

Czy można coś jeszcze zrobić? Okazuje się że tak. Szansą na zdecydowaną poprawę jest operacja SDR (Selektywna rizotomia grzbietowa) w USA. Operacja ta polega na przecięciu kilku wybranych włókien nerwów czuciowych, wychodzących z mięśni i wstępujących do rdzenia kręgowego, dzięki temu następuje poprawa sprawności w zakresie siedzenia, stania, chodzenia oraz kontroli równowagi podczas chodzenia. Dla jeszcze lepszych rezultatów po pierwszej operacji może być konieczna druga operacja ortopedyczna, która jest wykonywana w kilka dni po SDR.

Dla Kajetana obie operacje to nie tylko szansa na poprawę sprawności i większą samodzielność. To jedyna możliwość ucieczki od widma wózka inwalidzkiego…

Kajetan ma już wyznaczony termin w amerykańskiej klinice. Już w sierpniu trzeba przelać środki na konto. Jest jednak możliwość przyspieszenia terminu, o ile będą na to pozwalały fundusze. W przypadku Kajetana czas gra na niekorzyść…

Operacja SDR, im wykonana w młodszym wieku, tym lepsze efekty przynosi. Kajetan ma już 11 lat. Dla niego każdy miesiąc jest na wagę złota.

Kompleksowa opieka ,operacje i rehabilitacja w USA to koszt ponad 300 000 tyś zł.

Rodzina i GZSN „START” prosi o wsparcie dla Kajetana dzielnego chłopca, zawodnika, który pragnie zrealizować swoje marzenia i uciec od widma wózka inwalidzkiego.

Kajetan przynależy do Fundacji Rycerze i Księżniczki, która pomaga zebrać środki na przeprowadzenie operacji.

Jeżeli są Państwo zainteresowani poznaniem historii Kajetana i wesprzeć jego walkę oto link do strony: http://rik.pl/kajetan/ lub na FB wpisując życiowe kroki Kajetana.

 

Comments are closed.